Αρχική σελίδα » Συνέδρια » Αρχείο Συνεδρίων » 3ο Συνέδριο Φιλοσοφία και Κοσμολογία

3ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΑ

Επιστημονική Επιτροπή     Οργανωτική Επιτροπή     Ομιλητές     Εγγραφές     Πρόγραμμα     Χάρτης

Αθήνα, 27-28 Μαΐου 2014

Κεντρικό Κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών

Αγαπητοί μας κκ.  Συνάδελφοι,

Η διαλεκτική σχέσις μεταξύ του Φιλοσοφικού Λόγου και της επιστημονικής ερεύνης εις τον χώρον της Κοσμολογίας και των Εφηρμοσμένων Επιστημών γενικώτερον, υπήρξεν το θεμέλιον της καθόλου εξελίξεως της ανθρωπίνης γνώσεως, ήδη από της εποχής των Προσωκρατικών Φιλοσόφων μέχρι σήμερον.

Τα αναφυόμενα προβλήματα αναμένουν την αντιμετώπισίν των υπό των ερευνητών και των εραστών της όντως εκπληκτικής γοητείας του ερευνάν και της αναζητήσεως του αληθούς εις τον χώρον του επιστητού.

Το 3ον Επιστημονικόν Συνέδριον Φιλοσοφίας και Κοσμολογίας (27-28 Μαΐου 2014) παρέχει την ευκαιρίαν δια την ανακοίνωσιν των ερευνών σας, διο και προσκαλείσθε θερμώς να μετάσχετε εις αυτό. Εις το εν λόγω Συνέδριον θα παρουσιασθεί ο τόμος των Εισηγήσεων του προηγηθέντος 2ου Επιστημονικού Συνεδρίου Φιλοσοφίας και Κοσμολογίας το οποίον διεξήχθη την Δευτέραν 13 και την Τρίτην 14 Μαΐου 2013 εις το Κεντρικόν Κτήριον του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΟΡΓΑΝΩΣΙΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ

ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ

ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

Υπό την αιγίδα του Τομέως Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και του Γεροσταθοπουλείου Πανεπιστημιακού Αστεροσκοπείου του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΙΣ ΤΩΝ ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ

Α. Φιλοσοφία

1. Φιλοσοφία της Φύσεως

2. Αισθητική και Φιλοσοφία της Τέχνης

3. Ο Άνθρωπος ως μικρόκοσμος και το Σύμπαν ως μεγάκοσμος

4. Θύραθεν και  Θεολογική προσέγγισις της κοσμικής πραγματικότητος

Β. Κοσμολογία

1. Γένεση και Εξέλιξη του Σύμπαντος

2. Θεωρία της Σχετικότητος - Γεωμετρία του Σύμπαντος

3. Παρατηρησιακή Κοσμολογία – Κοσμολογικές Θεωρίες

4. Κοσμολογία και άλλες Φυσικές Επιστήμες

ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

Προθεσμία υποβολής τίτλου ανακοινώσεως και περιλήψεως

Δευτέρα 13 Μαΐου 2014

Παρακαλείσθε να αποστείλλετε τον τίτλο της ανακοινώσεώς σας και την περίληψη εκτάσεως έως εκατόν πενήντα (150) λέξεων στον συντονιστή του Συνεδρίου Δρ. Κωνσταντίνο Καλαχάνη (τηλ: 210-7620056 και κιν: 6944246617) στα  εξής email: kalahanis[at]hotmail[dot]com ή kkalachan[at]phys.uoa[dot]gr .

Τα πρακτικά του Επιστημονικού Συνεδρίου θα εκδοθούν από τον Εκδοτικό Οίκο Αιγηΐς (Βασιλέως Γεωργίου Ά, 11, Πειραιάς, Τ.Κ. 18532 τηλ: 210-4100286 www.aegeeis.gr).

Αφίσα Συνεδρίου

Εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής του Συνεδρίου